Ostuda michelinské restaurace. Servírovali kus železa

Vyhlášená newyorská restaurace, kterou vlastní francouzský michelinský šéfkuchař Daniel Boulud, dostala pokutu ve výši 1,3 milionu dolarů (v přepočtu zhruba 32 milionů korun). Jde o odškodné zákazníkovi, který s porcí jídla snědl i kousek železného kartáče, kterým zaměstnanci čistí kuchyň.

Do restaurace DB Bistro Moderne zavítal zákazník Barry Brett se svou manželkou loni v únoru. K jídlu si Brett objednal kohouta na víně. Krátce poté, co začal jíst, ucítil, jak ho něco bodá v krku, a následně musel restauraci opustit, uvádí se v soudních dokumentech. Personál totiž Brettovi omylem naservíroval spolu s kohoutem i přibližně dva a půl centimetru dlouhý kousek železa z levného kartáče na čištění grilu.

Kus kovu způsobil zákazníkovi vážné zdravotní komplikace, musel ihned podstoupit operaci a podle právníků mohl na následky infekce trávicího traktu i zemřít. Levný kartáč, vyrobený v Číně, byl podle informací zakoupen za tři dolary v místním železářství. Personál restaurace ho běžně používal, a to i přes to, že v roce 2012 Centrum pro kontrolu nemocí vydalo varování o používání tohoto kartáče v restauračních zařízeních. Zaměstnanci restaurace odmítli situaci jakkoli komentovat.

Soud tak vyměřit Brettovi odškodné ve výši tři sta tisíc dolarů, jedenáct tisíc dolarů dostala i jeho manželka. Zbylý milion je prý varováním, nejen pro Bouluda, před používání levných a nekvalitních čisticích prostředků v restauracích.

Boulud je prý výší pokuty velmi šokován a s největší pravděpodobností se proti rozsudku co nejdříve odvolá. „Nebylo to úmyslné,“ řekl jeden z právníků restaurace a dodal, že Brett čekal čtyři dny, než se dostavil do nemocnice. Také podle něj prý neexistují žádné dané předpisy ohledně užívání čisticích kartáčů.

Restaurace DB Bistro Moderne byla v New Yorku otevřena v roce 2001 a známá je především pro své jedinečné burgery. Dokonce zde vznikl jeden z nejdražších hamburgerů na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů. Obsahuje lanýže a jeho cena se pohybuje okolo 140 dolarů (zhruba 3 400 korun). V nabídce je vždy na podzim a v zimě.

Boulud provozuje restaurace po celém světě. Některé z nich se nacházejí například v Bostonu, Londýně, Miami, Las Vegas, Montrealu, Palm Beach či Singapuru a Washingtonu. Nejznámější je asi newyorská restaurace Daniel, která získala již dvě michelinské hvězdy.

 

Zdroj: tyden.cz