Svatomartinských vín bude letos přes dva miliony lahví

svatomartinske-vino   Letos budou na trhu stejně jako v minulých dvou letech více než dva miliony lahví Svatomartinského vína. O mladá vína je mezi vinaři zájem i přesto, že letos očekávají propad sklizně asi o 30 procent. Propad souvisí s vydatnými dešti v srpnu a září a následnou hnilobou, která hrozny napadla.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.
Jejich obliba v posledních letech roste. Zatímco v roce 2005 bylo na trhu 125 tisíc lahví, před dvěma lety to už byly více než dva miliony. Nad touto hranicí se má produkce pohybovat i letos. Přesná čísla budou jasná až za měsíc, po zasedání odborných komisí, která vína hodnotí. Hodnocení se uskuteční 23. a 31. října.

Svatomartinská vína musí splňovat předem daná kritéria, jak po kvalitativní, tak po senzorické stránce. „Ne každé víno vyrobené před 11. listopadem totiž vinaři stihnou dostat do takové kondice, aby mohlo být v tomto termínu v plné kvalitě připraveno ke konzumaci,“ uvedl Pavel Večeřa z Vinařského fondu. Loni přitom byla bodová hranice pro udělení známky při senzorickém hodnocení navýšena, tím se zvýšily i nároky na kvalitu. Uspělo 116 firem s 356 vzorky, což znamenalo mírný pokles oproti roku 2012. K dnešnímu dni má zájem o značku Svatomartinského vína 129 vinařů. „Nejdeme cenou maximálního počtu vína, chceme garantovat, že vína mají dobrou kvalitu,“ uvedl Pavel Krška z Národního vinařského centra.

Vinařský fond každoročně pořádá tradiční Svatomartinský košt, který se uskuteční 11. listopadu od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody. Akce se účastní pravidelně kolem pěti tisíc návštěvníků. Po celé České republice se v tento čas konají další desítky akcí oslavující svátek svatého Martina. Podrobnější jsou v kalendáři akcí na www.wineofczechrepublic.cz.

 

Zdroj: ČTK